ARAŞTIRMA DOSYASI : Reform ve Kalkınma Listesi Üyesi Muhammed Beziyani ile Söyleşi

Muhammed Beziyani: “Reform ve Kalkınma Listesi, vatandaşlık kavramı üzerinde durmakta ve her türlü milliyetçiliğe karşı çıkmaktadır.”

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde Ziraat Bakanlığı yapmış Reform ve Kalkınma Listesi Üyesi Muhammed Beziyani ile Türkiye ziyaretini ve IKBY’deki son siyasi durum hakkında konuştuk.

ORSAM: Öncelikle kendinizi tanıtabilir misiniz?

Muhammed Beziyani: 1996-1997 yıllarında otonom Kürt Yönetimi’nde Ziraat Bakanlığı yaptım. Türkiye’de Refah Partisi’nin iktidarı döneminde Türkiye ile iyi ilişkilerim oldu. 1996’da Refah Partisi iktidarıyla tarımsal kalkınma projesi yaptık, ancak Kürt Yönetimi tarafından kabul edilmedi. Kürdistan İslami Birliği ve Kürdistan İslami Hareketi içerisinde yer aldım. Aslen Kerküklü olmakla birlikte Erbil’de ikamet ediyorum. Kerküklü olmam nedeniyle Arapça ve Türkmence’yi anlıyorum. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) yapılacak seçimlere katılmak amacıyla kurulan Reform ve Kalkınma Listesi adındaki siyasi oluşumun öncüleri arasında yer alıyorum. Aynı zamanda 1998’de kurulan HUDA Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde kuruluşundan beri görev yapıyorum.

ORSAM: Reform ve Kalkınma Listesi hakkında bilgi verebilir misiniz? Ne zaman kuruldu ve içerisinde kimler yer alıyor?

Muhammed Beziyani: 100 kişiden oluşan Reform ve Kalkınma Listesi’nin 15 Aralık 2012 tarihinde kurulmuştur. Reform ve Kalkınma Listesi içerisinde IKBY’nin önde gelen aşiret liderleri, akademisyen, bürokrat, din alimi ve iş adamları gibi bağımsız kişilerin yer almaktadır. Reform ve Kalkınma Listesi herhangi bir siyasi partiye bağlı değildir. Reform ve Kalkınma Listesi’nde 2 eski bakan, 4 eski parlamenter ile halen parlamentoda görev yapan 2 parlamenter de yer almaktadır. Reform ve Kalkınma Listesi’nde Erbil Tıp Üniversitesi Rektör Yardımcısı ile bazı Türkmen şahsiyetlerin de bulunmaktadır. Aşiret çapında özellikle Surçi ve Hamavendi aşiretlerinden destek alınmaktadır. Irak’taki önemli Kürt aşiretlerinden biri olan ve KDP’nin kontrol bölgelerinde yaşadığı Surçi aşireti, KDP’ye karşı hareket etmektedir. Barzani’ye bağlı güçler Surçi aşireti lideri Hüseyin Surçi’yi öldürmeleri nedeniyle bir kan davası güdülmektedir. Bu yüzden Surçi aşireti, Barzani’ye karşı Reform ve Kalkınma Listesi’ne destek vermektedir.

Hamavendi aşireti ise KYB’nin kontrolü altında olan bölgelerde yaşamaktadır. Osmanlı Devleti döneminde bir çete olan bu aşiret, çete faaliyetleri nedeniyle Libya’ya sürülmüş, Osmanlı Devleti’nin yıkılmasının ardından Irak’taki yaşadığı topraklara dönmüştür. KYB ile sorunlu olan bu aşiret, daha önce Goran Hareketi’ni desteklemiştir. Duhok’taki önemli din adamlarından Molla Reşit de Reform ve Kalkınma Listesi’ne destek vermektedir. Molla Reşit’in hutbe vermesi KDP tarafından yasaklanmıştı. Bu olay üzerine halk gösteriler yaptı. Kürdistan İslami Birliği’nin önde gelen isimlerinden biri olan Dr. Hadi Ali ile yakın ilişkilerim var. Reform ve Kalkınma Listesi ortak projemiz. Dr. Hadi Ali liste içerisinde yer almıyor ama destek veriyor. Kürdistan İslami Birliği’den ayrılan bağımsız Kürt Parlamentosu üyesi Abdurrahman Sıddık ve Kürt Parlamentosundaki Türkmen üyelerden Molla Beşir’in de Reform ve Kalkınma Listesi’ne dışarıdan destek veriyor.

ORSAM: Reform ve Kalkınma Listesi hangi amaçla kuruldu?

Muhammed Beziyani: IKBY’de yaşayan insanlar siyasi partilerden soğumuş ve uzaklaşmıştır. Partilerin dışında kalan pek çok önemli ve yetenekli kişiler bulunmaktadır. Bu kişilerden yararlanmak istiyoruz. Ayrıca listede yer alan 100 kişi dışında din alimleri, akademisyenler, bürokrat, iş adamı ve daha bir çok alandan destek alıyoruz. IKBY’de sandığa gitmeyen yüzde 25-30 oranında bir seçmen kitlesi var. Reform ve Kalkınma Listesi, bu kitleyi hedefliyor. Bu hedef kitlesinin seçimlere ilişkin bir ümidi kalmamıştır. Bu kitle seçimde her ne şartla olursa olsun KDP ve KYB’nin seçimi kazanacağını düşündüğü için seçime gitmesinin bir anlamı olmadığını düşünmektedir. Sandığa gidilse de gidilmese de KDP ve KYB’nin hile ile seçimleri kazanacağı yönünde görüş birliği vardır. Bu yüzden bu kitlenin tutumunu değiştirerek herkesin seçimlere gitmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bunun için Reform ve Kalkınma Listesi tarafından küçük çaplı bir kamuoyu yoklaması yapılarak istatistik çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu istatistikler doğrultusunda yüzde 10’luk bir oy potansiyeline ulaşılabileceği düşünülmektedir. IKBY’deki siyasi partiler ve liderlerle görüştük. Goran Hareketi dışında tüm taraflar bize olumlu bakmaktadır.

ORSAM: Reform ve Kalkınma Listesi, hangi görüşleri savunuyor ve neler yapıyor?

Muhammed Beziyani: Reform ve Kalkınma Listesi, IKBY’deki araştırma merkezi ve STK ile de işbirliği içerisindedir. Gelecek dönemde vakıf ve yardım kuruluşlarının kurulması planlanmaktadır. Reformcu bir yapıdayız. Kendi görüşlerimize yakın partilerin siyasal İslam’ı temel alıyor. Bu anlamıyla siyasi partilerden farklılaşıyoruz. Reform ve Kalkınma Listesi, temiz bir geçmişe sahip olan, akademik bilgi düzeyi yüksek ve dil yeteneği olan kişilerden oluşturulmuştur. Reform ve Kalkınma Listesi, “vatandaşlık” kavramı üzerinde durmakta ve her türlü milliyetçiliğe karşı çıkmaktadır. Bu yüzden liste içerisinde Hıristiyanlara da yer verilmiştir. Ayrıca Reform ve Kalkınma Listesi’nin sertlik yanlısı değildir. Muhalefet olarak eleştiri tonumuz yumuşaktır. Çözüm üretici eleştiriler yapıyoruz. Bir konuda eleştiri yaparken sadece eleştiri yapmıyoruz. Eleştirilen konuya ilişkin alternatif politikalar ve projeler üretiyoruz. Irak’taki genel seçimlere de girmek istiyoruz. Kerkük ve belki Musul’da seçimlere girebiliriz.

ORSAM: Türkiye ziyaretinizin amacı nedir?

Muhammed Beziyani: AK Parti’nin tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz. AK Parti tecrübesini IKBY’ye uygun şartlar dahilinde uygulamak istiyoruz. Bu yüzden 2003’ten bu yana AK Parti üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Hem AK Parti hem de Başbakanlık ile sürekli temas halindeyiz. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile de görüşmek istedik, ancak henüz görüşemedik. 2003 sonrası Başbakanlık tarafından Irak’ın yeni yapısına ilişkin bir çalışma yapıldı. Bu çalışmada ben de yer aldım. Ekonomik, toplumsal ve kültürel konuların baz alınarak ilişkilerin gelişmesi gerektiğine inanıyorum.

ORSAM: IKBY’deki son siyasi durum hakkında bilgi verebilir misiniz?

Muhammed Beziyani: 21 Eylül 2013’te IKBY’de yapılması planlanan seçimler çok önemli. KDP ve KYB arasındaki stratejik ittifakın bozulmayacak. İki taraf arasındaki ekonomik ilişkilere dikkat çekmek gerekiyor. Mesut Barzani’nin yeniden başkanlığının tartışıldığı süreçte, KYB’nin Barzani’den ekonomik çıkarları nedeniyle vazgeçemez. Goran Hareketi, Talabani’nin taktiksel adımı olarak değerlendirilebilir. KDP’nin oyunu azaltmak ve KYB’den kaçan oyların başka bir tarafa gitmesini engellemek amacıyla Goran Hareketi ortaya çıkarıldı. KDP ve KYB stratejik ittifakının iki yıl daha devam edecektir. Sonra bölgeden gelişen dinamiklere göre yeni şekil alabilir. Süleymaniye’de Goran Hareketi ve KYB’nin, Duhok’ta ise KDP’nin kesin kontrolü var. Asıl mücadele alanı Erbil. Erbil’de KDP’nin oyunun azaltılmaya çalışılıyor. KYB, KDP’nin Erbil’deki kontrolünü azaltmayı başarırsa stratejik ittifakı yeniden değerlendirebilir. Bu yüzden 21 Eylül’de yapılacak yerel seçimler büyük önem taşıyor. Bu yüzden KYB’nin Reform ve Kalkınma Listesi’ne olumlu yaklaşıyor. Ancak Goran Hareketi’nin olumsuz tavrını biliyoruz. Goran Hareketi’nin bu olumsuz tavrı Reform ve Kalkınma Listesi’nin kendisinden rol kapmasından korkmasından kaynaklanıyor. Yerel seçimlerde Reform ve Kalkınma Listesi’nin yüzdeli bir oy alması durumunda KDP’nin bize yaklaşabilir. Goran Hareketi’nin oy kaybetmesi durumunda KYB’nin de bize yaklaşma ihtimali yüksek.

ORSAM: Görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Başarılar diliyoruz.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: