Ayşenur Arslan : Barış sürecinde miyiz, savaş arifesinde mi ?

aysee.jpg

YURT Gazetesi manşete çekmiş. Medya Mahallesi’nin kalanı ya görmemiş ya da sakin bir köşede yer vermekle yetinmiş. BBC’nin bölge gazetelerinden yaptığı alıntılarda bu, öyle net görünüyor ki. Nitekim BBC analizinde, Türkiye’den sadece YURT Gazetesi’ne atıfta bulunulmuş. Başyazısından alıntı yapılmış.

Yanı başımızdaki savaştan söz ediyorum. YURT, önceki günkü manşetinde, İsrail’in Şam’a saldırısını “SAVAŞ İLANI” diye yorumlamıştı. Ve başyazısında, BBC’nin yer verdiği şu tespiti yapmıştı:

“İsrail’in Suriye’ye karşı başlattığı füze saldırısı, bölgede cehennemin kapılarını açabilecek tehlikeli bir gelişmeye işaret ediyor… Bütün bölgeyi kapsayacak kanlı bir savaş ve dinsel çatışma istikametinde yol alınıyor.”

Bu yorumu, lütfen Başbakan Erdoğan’ın son Suriye açıklamasıyla birlikte okuyun. Her sözcüğü, adeta Kur’an’daki üslubu hatırlatır biçimde seçilmiş. Bu bakımdan insanın aklına “cihat çağrılarını” getiriyor. “Hedef, bölgede Sünni / Müslüman Kardeşliği ” diyenleri doğruluyor. Zaten yoruma bile gerek bırakmadan, kendisi buna açıkça işaret ediyor. “Bizi ilgilendiren ancak ‘inananlar kardeştir’ ölçüsüdür” diyor.

Erdoğan’ın bununla, “gerçek Müslüman” saydıkları Sünnileri kastettiği açık. Sonraki sözleri de aynı açıklıkta. Yorum falan gerektirmiyor:

“ALLAH’IN KILICI” SLOGANI YAKINDIR!

“Ey Beşar Esad, vallahi bunun hesabını vereceksin. Başkalarına göstermediğin cesareti ağzında emzik olan kundaktaki bebeğe göstermenin bedelini çok ama çok ağır ödeyeceksin. O çocukların arşı inleten figanı inşallah Rabbimin ‘Müntakim’, Rabbimin ‘Kahhar’ sıfatı mucibince senin üzerine kutlu bir intikam olarak inecektir. Allah izin verirse bu caninin, bu katilin dünyada hesaba çekildiğini görecek ve bundan dolayı hamt edeceğiz. Allah’ın yardımı ne zaman diye soran Suriyeli kardeşlerime bir kez daha sesleniyorum; Hiç kuşkusuz Allah’ın yardımı yakındır.”

Evet, bayanlar, baylar! Çok yakında… Çok yakında.. Ama ne/nasıl/niçin..

Savaşır mıyız? Yoksa seçimler arifesinde atılacak heyecanlı sloganlarla mı yetiniriz? Bilmiyorum. Hatırlayın! Daha geçen hafta Akçakale’de Esad’ın muhalifleri Türkiye’ye girmeye çalışırken ateş açtı ve bir polis hayatını kaybetti. Ama Türkiye hiçbir şey yapmadı. Hani, misillemeden katiyen söz etmiyorum da, hiç değilse iki gün haber yapılırdı falan.. O bile olmadı. Haber kanalları birkaç heyecanlı cümleden sonra (her nedense!) birden sakinleşiverdi.

Türkiye / Erdoğan yerine de, perdeyi İsrail açtı. Erdoğan Kızılcahamam kampında ateşli nutuklar atarken İsrail uçakları Şam’ı vurdu. YURT’un tespit ettiği gibi, cehennemin kapısını açtı.

BİR WASHİNGTON’A GİDELİM DE…

Türkiye’nin / Erdoğan’ın ise belli ki ABD harekete geçmeden sınırı geçme niyeti yok. Başbakan 17 Mayıs’ta Obama ile buluşacak. O’nu ikna edebilirse, o zaman sahaya çıkacak. Amerikan askeri ya da Batı koalisyonu yardımıyla Allah’ın kılıcını indirecek!

Tabii, bu aşamada önemli bir “engel” var. Obama, Esad’ın “kimyasal silah kullandığı” yolunda kesin delil istiyor. Ne de olsa, ABD’nin Irak işgalinden dili yandı. Saddam’ın kimyasal silahı olmadığı anlaşıldı. “Demokrasi götürüyoruz” palavrasının mumu ise yatsıya bile kalmadı.

Şimdi sıra Suriye’de. Esad’ın kimyasal silah kullandığı iddiası haftalardır tedavülde. Türkiye de Suriye’den getirilen yaralılar üzerinde araştırma yapıyor, kimyasal silah izi arıyor.

Ama işe bakın! Tam da bu sırada BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Carla del Ponte çıktı, “Muhaliflerin sinir gazı sarin kullandığı yolunda somut şüpheler var” deyiverdi. Peki ya Esad güçleri? Carla del Ponte, buna dair bir kanıta rastlamadıklarını belirtti.

İsrail’in bunu dikkate almayacağı ortada. Tıpkı Türkiye gibi, ABD’yi “müdahale etmek zorunda” bırakmaya çalışıyor. Saldırılarını sürdürüyor.

Yine de Suriye’ye müdahale kararı kolay değil. Hem de hiç! İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Çin gezisinde karşılaştığı soğuk ve tepkili tavır, Rusya’nın bilinen tutumu.. Obama’nın karar vermesini zorlaştıracaktır.

Türkiye’ye / Erdoğan’a gelince; her seçeneğin yarayacağı hesabı yapılıyor. Savaş ya da gerilim.. Her ikisi de seçmene slogan, AKP’ye oy olarak dönecektir. Hesap, bu!

El Kaide’nin burnumuzun dibinde kendisine yeşerebileceği yeni bir “bereketli toprak” bulması.. Daha şimdiden Suriye’nin kuzeyinde, şeriat mahkemelerinin kurulmuş olması.. Toptan bir savaş çıkmasa bile, bölgeyi saracak bir “iç savaşlar, karışıklıklar” döneminin patlak vermesi.. Bunlar “yan etkiler”. Önemli olan, Erdoğan’ın “bölgenin abisi” unvanını alması ve Başkanlık koltuğuna oturabilmesi.

Güvendikleri de, içerde barış süreci nutukları atılırken Suriye ile savaşın şart olduğuna “inandırabilecekleri” medya ve seçmen..

HAFTANIN TWEET’İ “BAŞBAKAN FENERLİ DİYE Mİ…”

1 Mayıs’ta Taksim, insanlar çukura düşmesin diye kapatıldı. Ama 4 gün sonra Galatasaray’ın erken şampiyonluğunu kutlayanlar Taksim’e aktı. “Nasıl yani!” diye soran gazetecilere İstanbul’un valisi Mutlu, “bu iki konuyu aynı sepete koyup, bunun üzerinden değerlendirme yapmak haksızlıktır” diye yanıt verdi.

Bir zamanlar solun umudu denilen Ufuk Uras, “yeter de artar bile, evet evet” diye desteklediği Erdoğan’ı tweet vasıtası ile eleştirdi: (Yoksa espri mi yaptı, bilemedim.. )

“Başbakan Fenerli olduğu için mi Galatasarayılar’ı Taksim çukurunda can güvenliği riskine sokuyor?”

YURT

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: