BARIŞ YARKADAŞ : Fethullah Gülen ve CHP’li adaylar

Pazar günü kaleme aldığım ”Milli Merkez ve Fethullah Gülen’in sohbeti…” başlıklı yazı gündemi sarstı. Yazıda yer alan analiz ile kulis bilgileri, ulusalcı kesimlerden Atatürkçülere, Fethullah Gülen Hareketi‘nden AKP tabanına uzanan geniş bir yelpazede tartışıldı. Medyadaki gelişmeleri haber veren internet siteleri ise özellikle yazıda yer alan "Fethulah Gülen’in sohbeti” başlıklı kısmı öne çıkardı. Birçok internet sitesi, "Gülen’in toplantısına hangi gazeteciler katıldı?” diye sordu.

DÖRT GAZETECİYİ YAZMIŞTIM

Zira; ben o yazıda, Gülen’in ABD’deki evinde bir süre önce gerçekleşen ziyarete, dokuz gazetecinin katıldığını, bunların dördünün Mahmut Övür, Mehmet Altan, Ekrem Dumanlı ve Amberin Zaman olduğunu yazmıştım. Diğer beş gazetecinin isimlerini ise öğrenememiştim!

BAKIN KİMLER VARMIŞ?

Dün gece sohbet ettiğim Fethullah Gülen‘e yakınlığıyla bilinen bir tanıdığım, "Keşke bana sorsaydın…” dedi. "Sorsaydın, herkesin bir sır gibi sakladığı isimleri ve sohbeti anlatırdım” diye de ekledi. Hemen ardından ise, benim eksik bıraktığım isimleri sıraladı: ”Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’ndan Harun Tokak, Mustafa Yeşil, Erkam Tufan Aytav, Gazeteci Yavuz Oğhan ve Ardan Zentürk…”

ÇOK SERT SÖZLER

Gülen’in daveti üzerine ABD’ye götürülen bu dokuz gazeteci, yaklaşık 15 gün önce gerçekleşen bu ziyarete ilişkin hiçbir şey yazmadı! Belli ki; Fethullah Gülen’in "Türkiye bir diktatörlüğe gidiyor” tespitini yazmak istemediler… Çünkü; bunu en başta Ekrem Dumanlı’nın istemediği biliniyor.

Hatırlarsanız, bir önceki yazıda, Dumanlı’nın Fethullah Gülen’in yanında, "Bu sözler yazılmasın” dediğini aktarmıştım. Dumanlı, mevcut statükosunu koruma adına, Gülen’in sözlerini kamuya duyurmamaya ve ”AKP’yle yaşanan çelişkiyi derinleştirmemeye” çalışıyor.

GÜLEN’İN SÖZLERİ KAMUDAN SAKLANIYOR

Zira; Dumanlı ve çevresi, AKP ile açıktan girilecek bir kavganın, mevcut statükolarını sarsacağını görüyor. Bunun yerine, kendi tabanlarına "Her şey yolunda, AKP güzel şeyler yapıyor, merak etmeyin” mesajı veriliyor. Gülen’in "barış ve çözüm süreci”ne ilişkin dile getirdiği kaygılar ile çok sert eleştirileri ise ısrarla saklanıyor.

Oysa ki; Fethullah Gülen’in medyadan sır gibi saklanan sözlerine yansıyan öfke, işlerin Zaman Gazetesi ve çevresinin anlattığı gibi gitmediğini gösteriyor. Toplantıya katılan ancak buna ilişkin tek satır bile yazamayan gazeteciler, yakın çevrelerine "Gülen AKP ile gönül bağını tamamen koparmış” diyor. Tabii aynı kişilerin, bu gerçeği bilmelerine rağmen, köşelerinde tam tersini yazdıklarını da not düşmek gerekiyor…

ALTAN’I DİNLERKEN ŞAŞIRMIŞLAR

O toplantıdan dişarıya sızan bilgilere göre, sohbetteki en ateşli ismin Mehmet Altan olduğu görülüyor. İddiaya göre, Mehmet Altan, Gülen’in odasına girerken, "Hocaefendi”nin elini öpüyor! Yıllardan bu yana "Birey, birey, birey” ve "2. Cumhuriyet…” deyip başımızın etini yiyen Mehmet Altan’a ilişkin anlatılan bu iddia eğer doğruysa, Altan’ın bundan sonraki sözlerinin hiçbir hükmü kalmıyor…

GÜLEN’E SESLENİYOR

Altan’ın ”ateşli” tavrı, kuşkusuz bununla sınırlı değil… Altan, Fethullah Gülen‘e kendisi dışındaki sekiz gazetecinin yanında Türkiye’yi anlatırken, "Artık yeter, elinizi masaya vurun” anlamına gelecek sözler sarf ediyor. Yani; Gülen Hareketi’nin liderinin AKP’ye karşı harekete geçmesini istiyor. Diğer gazeteciler ise hem Altan’ı, hem de Gülen’i sessiz sedasız izliyor. (Geri döndüklerinde tek bir satır dahi yazmadıklarını hatırlatmama gerek yok sanırım…)

Gülen, yaklaşık iki sat süren toplantıda, Türkiye’de yaşanan gelişmelerden kaygı duyduğunu, Türkiye’nin dikta rejimine gittiğini ve Erdoğan’ın güç zehirlenmesi yaşadığını açık açık dile getiriyor. Harun Tokak, Mustafa Yeşil, Erkam Tufan Aytav, Gazeteci Yavuz Oğhan, Ardan Zentürk, Mahmut Övür, Mehmet Altan, Ekrem Dumanlı ve Amberin Zaman ise bunları biraz da şaşkınlıkla dinliyor. Ekrem Dumanlı, ”hocaefendi”nin sözlerinin dışarı yansıyacağını anlayınca, "Bunlar yazılmasın” diyerek müdahale ediyor. Mahmut Övür ise "Tabii ki; zaten aile içi sohbet ediyoruz” karşılığını veriyor.

TARAF BİRDEN BİRE KARIŞTI

Bu görüşmenin hemen ardından, Taraf Gazetesi‘nde ilginç gelişmeler yaşanıyor. TV Net‘teki Muhalif programında da anlattığım üzere, ”Taraf Gazetesi’ndeki operasyonun, Mehmet Altan tarafından gerçekleştirildiği” söyleniyor. Altan’ın gazetenin yeni yayın çizgisini belirlediği ve yeni dönemde kimlerin yazacağına karar verdiği iddia ediliyor. Cemaate yakın bir isim, bana bu gelişmeyi değerlendirirken, "Taraf’ın yeni misyonu, AKP’yi yerel seçimler öncesi terbiye etmek” sözlerini sarf ediyor. Görüşmeye katılan Amberin Zaman‘ın Taraf’a yazar olması, Mehmet Altan’ın demeçlerinin birinci sayfaya taşınması, ilginç gelişmeler olarak değerlendiriliyor.

ABD’DEKİ GÖRÜŞMEYE TEKRAR DÖNERSEK…

Ayrıntılarına dün ulaşabildiğim bu görüşme ve sohbet, AKP’ci ve cemaatçi yazarların, hem kendi tabanlarına, hem de kamuya doğru bilgi vermediklerini gösteriyor. Bunun medyadaki karşılığı, ”karartma”dır. Ekrem Dumanlı, bu tavrıyla, hiç kimseye medya etiği dersi veremeyeceğini bir kez daha gösteriyor! Zira; Ekrem Dumanlı haberi saklıyor ve kamuya karşı olan görevini yerine getirmiyor. Aynı tespit, diğer yazarlar için de geçerli…

Gazetecinin görevinin kamuya doğru bilgi vermek olduğunu hatırlatmaya gerek duymak çok acı… Dokuz gazetecinin bulunduğu bir ortamda, haberin saklanması ve gerçeğin üzerinin örtülmesi, medyamızın içine düşürüldüğü durumu göstermesi açısından net bir tablo olarak karşımızda duruyor…

FETHULLAH GÜLEN KİME ”KÜSTAHLAŞIYOR” DEDİ?

Neyse ki; ben pazar günü bu görüşmenin bir kısmını yazdıktan 24 saat sonra internet sitesine bir video yükleyen Fethullah Gülen, düşüncelerini artık içinde saklamayacağını ilan ediyor.

Fethullah Gülen, benim önceki yazımda yer alan ifadeleri doğrularcasına, "Küstahlaşma ve edindiği güç yüzünden kendini kaybetme” üzerine esaslı bir vaaz veriyor. Gülen’in sözlerinin hedefinin kim olduğu çok açık… Egemen Bağış bu yüzden, Gülen’in ismini vermeden, Başbakan’ı koruyan bazı tweetler atmak zorunda kalıyor. Mehmet Baransu ise Bağış’ın sözlerinin yer aldığı tweetlerin, Fethullah Gülen‘e karşı yazıldığı tespitini yapıyor. Baransu, tweetinde bunu açıkça söylüyor.

Bu meseleye; gerek duyarsak önümüzdeki günlerde yeniden devam ederiz…

CHP’LİLERİN BEKLEDİĞİ HABER

Biliyorum; başlıkta yer alan ”CHP’li adaylar” kısmının yazıyla ilgisinin ne olduğunu merak ediyorsunuz…

Merak etmenize gerek yok:
Fethullah Gülen ile CHP’li belediye başkan aday adaylarının bir ilgisi yok… İki ayrı başlığı aynı cümle içinde yazmak zorunda kaldım.

Şimdi gelelim merak ettiğiniz diğer konuya:

Yaklaşan yerel seçimler öncesi tüm partilerde olduğu gibi CHP’de de hareketlenme başladı. CHP MYK, belediye başkan aday adaylarının ortaya çıkması için önümüzdeki günlerde düğmeye basma kararı aldı. MYK’nın mevcut kurullarda görev alan CHP‘lilere yönelik bir genelge yayınlama hazırlığı yaptığı belirtildi. Bir iki hafta içinde çıkması beklenen genelge sonrası, belediye başkan aday adayı ya da belediye meclis üyesi adaylığı için başvuracak olan CHP’liler, yaz aylarının sonlarına doğru, görevlerinden istifa edecek.

BOŞLUKLAR DOLDURULACAK

Böylece, tüzük gereği, il ve ilçe yönetim kurulları da boşalan koltuklara atama yaparak örgütün boş kalmasını engelleyecek. Örgütlere yönelik atamalar gerçekleşirken, aday adayları ise enerjilerini yerel seçime harcamaya başlayacak.

Tabii bu arada 2014 yılının Mart ayında yapılması planlanan seçimlerde belediye başkan adayı olmak isteyen CHP’lilerin ”yükü” biraz daha artacak. CHP’li adaylar, genel merkezin ”tüm üyelere açık olan eğilim yoklaması”na tabi tutulacak.

Bunun anlamı şu:

Adaylar, ”tüm üyelere açık olan eğilim yoklaması”nda öne geçebilmek için hem parti tabanına, hem de kamuoyuna kendisini ve projelerini daha çok anlatmak zorunda kalacak. "Genel merkezden birini bulur, kendimi aday yaptırırım” dönemini kapatmak isteyen Kılıçdaroğlu, bu yüzden "eğilim yoklaması” yöntemine başvuracak ve aynı zamanda örgütün röntgenini çekme fırsatı da yakalayacak. Hangi ilçe başkanının kaç üyeyi sandığa getirebildiğini ölçecek olan Kılıçdaroğlu, yol haritasını da buna göre belirleyecek. Bazı adayların ”ön seçim” talebi ise ”bir başka bahara” kalacak…

Yazıyı çok uzattık; bu meseleye bir ara yine devam ederiz…

www.twitter.com/barisyarkadas

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: