İSLAM DÜNYASINDA NEFRET TOHUMLARI EKEN Şİİ UYDU KANALLARI

İRAN ANALİZ /Suudi Arabistan ve Bahreyn gibi ülkeler başta olmak üzere Sünni düşmanlığı temelinde yayım yapan Nebe adlı Şii uydu kanalının Lübnan Hizbullah’ınca desteklendiği belirtildi. Hizbullah yörüngesindeki Lübnan Hükümeti makamlarının resmi açıklamalarında kanalın güney taşra bölgesinden yayım yaptığı kaydedildi. Benzer şekilde Türkiye ve Sünni düşmanlığıyla öne çıkan birçok farklı Şii gruba ait uydu kanalı Hizbin destekleriyle Lübnan’dan yayım yapmayı sürdürüyor.

Devlet içinde devlet gibi çalışan İran uydusu Hizbin kontrolündeki güney bölgelerinde üslenen Nebe Şii Uydu kanalının aşırı Sünni düşmanlığı ve İslam ülkelerine saldıran bir politika güttüğü biliniyor. Benzer şekilde Lübnan üzerinden yayım yapan Husi terör örgütüne ait el-Mesire adlı uydu kanalı, Irak Hizbullah’ı adlı terör örgütüne ait el-İtticah adlı kanalı da bulunuyor. Bunların birçoğuna lojistik destek ve teknik altyapı hizmetlerini ise Hizb temin ediyor.

Bu kanallar aracılığıyla Şii fanatizminin, İslam ülkelerindeki terör faaliyetlerinin propagandası yapılıyor ve örgüt temsilcilerine sürekli yer veriliyor. Örneğin Suudi Arabistan’ın doğusunda kargaşa, terör eylemleri ve taşkınlık yapan marjinal grupları destekleyen Suudlu Şii aktivist Fuad İbrahim Nebe kanalının gözde isimlerinden.

Hizbin kontrolü altındaki Lübnan hükümetinin ilgili makamlarından çalışma ruhsatı alarak yayım yapan bu uydu kanallarının programları sebebiyle Lübnan ile birçok İslam ülkesinin karşı karşıya geldiğine dikkat çekiliyor. Bunun bilinmesine rağmen mezhepçi temelde yayın yapan kanallara Hizbin baskısı üzerine izin verildiği yorumları yapılıyor. Nebe kanalı ile aynı çizgide yayım yapan el-Alem Kanalı (İran), el-İhbariyye Kanalı (Esed), el-Feyha Kanalı (Irak), el-Biladi Kanalı (Irak), el-Menar (Hizbullah) ve el-Meyadin (Gassan bin Cido/Cedu/Ceddo/Ciddo gibi farklı şekillerde Türkçe ifade edilen İran-Hizbe yakın Şii şahsiyet. Bu uydu kanallarıyla ilgili olarak dosyalar kısmında daha detaylı bilgilere ulaşılabilir.

EL-MEYADİN KANALI: SİNSİ BİR ŞAHSİYET GASSAN EL-CİDO

TRT Arapça kanalının yöneticisinin çeşitli mevkilere getirtmeye,üzerinden projeler yürütmeye çalıştığı Gassan bin Cido öncesinde el-Cezire kanalında çalışmaktaydı. Burada çalıştığı ve yaptığı programlara bakıldığında enteresan bir şekilde bugün Esed terör rejimini destekleyen şahsiyetlerin her nedense hep konuk edildiği görülüyor! Bu da aslında çok öncesinde varolan, iyi planlanmış bir ideolojik program dahilinde çalışan şahsiyetin ipuçlarını vermekteydi.

Farklı bir zaman diliminde yapılan bir diğer program

Arap Baharının İslami hareketleri (özellikle Sünni İhvanı) iktidara getirmesi, patlak veren Suriye devrimine yönelik vahşette İran-Hizb ve Şii örgütlerin desteğinin ortaya çıkması Cido gibi İran-Şii ekseni doğrultusunda çalışanların da ipliğini pazara çıkardı. Lübnan ofisinde çalışan Şii kökenli kesimler Cezire’yi de suçlayarak çok önceden planlanan proje çerçevesinde ayrılarak İran-Hizb destekli el-Meyadin kanalına geçti.

Kanalın yayın politikasına bakıldığında Ulusalcı, Kemalist, Solcu ve derin yapılarla işbirliği içinde bulunan Türkiye vatandaşı kişilere sürekli başvurulduğu, bunların programlara çıkartıldığı, bunlar üzerinden Türkiye hükümetine, devletine ve kamuoyuna saldırıldığı ve farklı bir imaj oluşturulmaya çalışıldığı görülüyor. Tam bir Türkiye düşmanlığının yürütüldüğü el-Meyadin kanalı Suriye’deki katliamları meşrulaştırma, Esed terör rejimini destekleme yönünde inanılmaz bir dezenformasyon siyaseti güdüyor. Bu noktada İstikbal gibi dünya markası halini alan Türkiyeli şirketlerin de böylesi tehlikeli ve terör propagandası yapan kanallarda reklamlarının yer aldığı görülüyor.

Suriye devrimi ile tam olarak ortaya çıkan Türkiye-Sünni düşmanlığının merkezi olan İran’ın bu çerçevede birçok ülkede açtırdığı uydu kanallarına Türkiye’yi de eklediği biliniyor. Bu noktada On4 TV adlı bir fanatik Şii kanalı Nisan 2012′de test yayına, bir süre sonra tam yayıma başladı. Buradaki programlara bakıldığında ise başta İran uzantısı Caferi (Şii) örgüt temsilcileri olmak üzere (gizli veya açık) Şiileşmiş şahsiyetlerin, sonrasında İran’a yakın kişilerin ve dördüncü kademede ise hedef kitle bünyesinde yer alan, olayları analizden yoksun siyasi partiler, STK veya farklı grup temsilcilerinin, uzmanlarının katıldığı görülüyor.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: