Orhan Birgit : Üç farklı olay için Taksim alanı !

orhan.jpg

Hafta sonunda Sayın Başbakan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nı kutlamak için, Taksim alanına çıkmak isteyen DİSK’e tepkilerini seslendirdi.

Seslendirmekle yetinmedi. Gaz bombaları attırdı ve bu nedenle bir genç kızın kulağı, bir başkasının da görme organının teki hasar gördü.

Herkes, her şeyi adeta ezbere biliyor ama bir kez daha anımsatalım:

İşçi sınıfı, özgürlük ve hak arama savaşımı için her yıl olduğu gibi 1977’de Taksim Alanında toplanmak istemişti. 12 Mart 1971’de, derin devletin ayak sesleri, ülkede 1965’ten bu yana yeşermekte olan demokrasi fidanını kopartmak amacıyla bir muhtıra vererek, seçilmiş parlamentoya gözdağı verme girişimi ile boy göstermişti,

Bu muhtıranın o dönemin CHP Genel Sekreteri Ecevit ile 44 milletvekili yoldaşı dışında, TBMM çoğunluğuna gözdağı vermiş olmasının yanı sıra medyamız ve sivil toplum örgütlerinin çoğu tarafından alkışlandığı da unutulmaz.

Unutulmayan bir başka yönü de muhtıra nedeni ile Genel Başkan İsmet İnönü ile fikir ayrılığına düşen Ecevit’in Genel Sekreterlik görevinden ayrılmış olması da demokrasi tarihimizin daha sonra gelen ve gelecek kuşaklar için bir ders olduğudur.

Savaşımını daha sonraları CHP’nin Genel Başkanı olarak sürdüren Ecevit, partiye “Ordu+CHP” görüntüsü vermek isteyenleri tasfiye etmiş; emeğin en yüce değer olduğunu partinin programına yazdırmış ve sosyal demokrat sendikalarla da organik bağ oluşturmuştu.

Genel seçimlerde partisini yüzde 44’lere yükselten oy patlamasının nedenlerinin önemli bölümü, bu gerekçelerle anlatılabilir.

O dönemde siyasi partilerin, 1950’lerden gelen alışkanlıkla İstanbul’un en gözde toplantı alanı olarak seçilen Taksim alanındaki mitinglerin kalabalığı darbe heveslilerinin gözünü korkuttuğu için, 1977 yılının 1 Mayısı’nda açılan yaylım ateş sonunda verilmiş olan şehitler ve emek şehitleri olarak anılıyor. Can verdikleri, sokak başına karanfiller bırakılıyordu.

Bu törenler, 12 Eylül 1980 darbesi ile iktidara gelmiş olan cunta tarafından yasaklandı.

Ta ki ülke yeniden demokratik parlamenter düzene dönünceye dek. 2000’li yıllara girerken de Taksim, yeniden emekçilere kucak açmakla yetinmedi, siyasal partiler ve isteyen sivil toplum örgütleri üyeleri de ülkenin yurttaşları olarak, silahsız ve saldırısız olmak koşulu ile bu tarihi alandan seslerini duyurma olanağını kullandılar.

Ta ki!

Evet, ta ki bu yılın 1 Mayısına kadar.

Başkan olma isteği, adeta bir histeriye dönüşen Erdoğan’ın buyruğu ile Taksim alanı 1 Mayıs’ta emekçilere yasak edilmekle yetinilmedi. Orantısız güç kullanan güvenlik güçlerinin gözyaşı bombaları ile alan ne yazı ki sevimsiz görüntülerin sergilendiği bir mekân oldu.

Dahası Sayın Başbakan, buyurdu ki bundan böyle bu alanda toplantı yapmak yasaktır.

Ama bakın o buyruğun üstünden saatler geçmedi ki 1972’de cuntacıların gözlerini kırpmadan sehpaya gönderdiği Deniz Gezmiş ve iki yoldaşının idam yıldönümü olan 6 Mayıs 2013’de TKP’liler aynı alanda küçük bir anma toplantısı yapmak istemişlerdi.

Daha bir kaç gün önce 1 Mayıs Bayramı’nı kutlamak amacıyla Taksim yerine Kadıköy’ü tercih eden ve bu nedenle de iktidarın İstanbul Valisi tarafından kutlanmış olan TKP’lilere, Taksim alanının yasak olduğu yine aynı Sayın Vali tarafından cop ve gaz kullanılarak anımsatıldı!

Şimdi, birçok kimsenin bu satırları okurken; “Taksim alanı tüm toplantılara kapatıldı ya bir Vali hem de TKP’lilere ayrıcalık mı tanısaydı” diyeceğini biliyorum.

Bir nefes alıp benim şu tümcelerimi okuyun:

Pazar akşamı, bileklerinin hakkı ile Lig şampiyonluğu kupasını kulüplerine götüren Galatasaray’ın yandaşları Taksim alanında meşalelerle toplanmadılar mı?

Emekçilere, devrimci gençlere bizzat Erdoğan’ın buyruğu ile yasaklandığı ferman edilen Taksim alanında şampiyon takımızın yandaşlarına gecenin geç saatlerinde toplantı yapmaları için yeşil ışık yakmanın açıklanmasını kim yapacak?

YURT

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: