Saygı Öztürk : Şimdi de askerimizin çekilmesini istiyorlar

Sayg%C4%B1.jpg

Bölücü örgüt üyelerinin yarından itibaren Türkiye topraklarından ayrılmaya başlayacağı açıklanmıştı. İşte, görüşme masasına örgüt yandaşları tarafından getirilecek bir başka konu da şu: “Biz çekiliyoruz, siz de askerinizi çekin. Kendi güvenliğimizi sınır ötesine çektiklerimizi Türkiye’ye getirterek sağlayacağız” denilecek. Yani bölge önce askerden arındırılacak, silahlar susmaya devam ederse, teröristlerin, Güneydoğu’da iç güvenlik gücü olarak görevlendirilmesi masaya getirilecek.

Askerlerin Güneydoğu’dan çekilmesi ve halkın gözünden düşürülmesi için planlı çalışmalar yürütülüyor. Askerin operasyona çıkmasının halk tarafından engellenmesi, yol kontrollerinde arama yaptırılmaması girişimleri de bunun bir parçası. Yani, askerle halkı karşı karşıya getirip, itaatsizlik eylemlerine ağırlık verilecek.

Örgütte farklı sesler var

Ortada bir gerçek var, terör örgütünün silahlı çatışmaya girmemesi, Türkiye’de bulundukları süre içinde kendilerini göstermemeleri, gizlenmeleri istenmiş. Sessizliğin anlamı budur. Bunun yanı sıra teröristlerin arasından sürece karşı çıkanlar da bulunuyor. Hatta, bu sürecin bozulması için çaba gösterenlerin de olabileceği değerlendiriliyor. “Bizi yıllardır dağlarda perişan ettiniz, siz krallar gibi yaşadınız, şimdi sesimizi kesip oturmamızı istiyorsunuz. Madem böyle olacaktı bizi dağlara niçin sürdünüz?” diye eleştiri getirenlerin provokasyon eylemine girişebileceği göz ardı edilmiyor.

Terör örgütü içinden Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenlik güçlerine kin dolu, hınç dolu olanlar da “giderayak” da olsa ellerindeki mayınları terk etmekte oldukları mağaralara, askerin muhtemel geçiş noktalarına döşeyip kayıplar verdirmeyi de amaçlıyor. Iğdır’da, 2 askerimizi şehit eden basmalı mayının da terör örgütünün kullandığı mayınlar olduğu ortaya çıktı. Ayrıca, bölgenin alabildiğine “kirli” yani mayınlı olduğu da biliniyor. Bugün o mayınların nerede olduğunu teröristler de bilmiyordur.

Giden gitmiş, kalan kalmıştır

Terör örgütü militanları 8 Mayıs’tan itibaren çekilmeye karar verdiyse bu tarihi beklemeden de gitmiş olabilir. Açıkçası giden gitmiş, kalması istenenler Türkiye topraklarında kalmıştır. Kalanların bir bölümünün de sivil kıyafetlerini giyip köyünde, mezrasında olabileceği değerlendiriliyor. Ayrıca teröristlerin en büyük yardımcısı olan “milis” adı verilen yandaşları da bölgede kalmaya devam edecektir.

Teröristlerin tamamının ayrılmayacağını daha önce belirtmiştik. Kimisi dağda, kimisi köyünde olmak üzere 800 civarında terörist bu süreçte kendilerini güvenlik güçlerinden gizleyecektir. Bu arada, sınırın ötesine çekilme olduğu gibi, sınırın ötesinden de ülkemize geçişler oluyor.

Yarından itibaren teröristler için “çekildi, çekiliyor” denilmesine gerek yoktur. Görüşmeler sonucu bir mutabakata varıldığına göre şimdiye kadar giden gitmiş, kalan da kalmıştır. O yüzden yarından itibaren televizyonlarda sahte “çekilme görüntüleri” verilmeye kalkışılmasın.

Asparagas habercilik dönemi

Bazı yayın organlarında teröristlerle ilgili yapılan haberler asla gerçeği yansıtmıyor. Örneğin, teröristlerin sınır ötesine geçişleri insansız hava araçlarıyla gözlenmiş. Üstelik teröristlerin geçişlerine vatandaşlar inansın diye el altından basına servis edilmiş. Buna kargalar güler.

Eğer, insansız hava araçlarıyla görüntü alındıysa, bunların derhal ilgili birimlere bildirilmesi ve gereğinin de yapılması zorunludur. Aksi halde suç işlenmiş olur. Son yıllarda davalarla başları belada olan askerlerin açıkça böyle bir suç işlemeleri mümkün değil. Yasadışı geçişlere görüntülere rağmen müdahale edilmiyorsa, bunların ilerde mutlaka bir karşılığı olacağını da askerler çok iyi bilir. Teröristlerin saç tıraşı olduktan sonra gitmeye başladıkları gibi
“asparagas” haberleri şu günlerde sıkça göreceğiz.

Hareketlilik devir-teslimden

Bölgede büyük bir askeri hareketlilik var. Bunun nedeni operasyonlar değil. Irak sınırında bulunan jandarma çekiliyor, yerleri Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı birlikler tarafından dolduruluyor.

2002 yılında uygulamaya konulan proje kapsamında önce Cizre, ardından Mardin bölgesinden jandarma çekilmişti. Bu değişim kademeli olarak sürüyor ve 2014 başlarına kadar değişim tamamlanmış olacak. Şu anda, bu değişim büyük bir hızla devam ediyor. Yani, asker operasyonla değil, yer değişimiyle meşgul. Teröristlerin çekilmesini koordine, takip gibi bir çalışma yok.

Teröristlerin, Güneydoğu’nun “kolluk birimi” olarak görevlendirilmesi de artık pazarlık masasının bir maddesi olarak yetkililerin karşısına getirilecektir. Örgüt, bir gün bu aşamaya gelebileceğini tahmin ediyordu. Ancak, bu kadar hızlı gelebileceğini hayal bile edemiyordu…

SÖZCÜ

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: