Seral İbrahim Köprülü : Çözüm sürecinden Ortadoğu Birliğine ulaşılmalı

‘Çözüm Süreci’ ile birlikte yaklaşık dört aydır terör eylemi meydana gelmemiş olması, yıllardır özlemini çektiğimiz ve milletimizin ruhunda en güçlü şekilde var olan "barış, kardeşlik ve huzur" ortamını, ülkemize yeniden kazandırmaya başladı.

Bunun yanında, komşu ülkelerimiz ve Ortadoğu’da yoğun bir şekilde kan dökülmeye, savaşlar, şiddet ve katliamlar yaşanmaya devam ediyor. Batının başta Suriye olmak üzere Irak, Filistin, Lübnan ve diğer tüm İslam ülkelerinde yaşanan şiddette kayıtsız kalan çirkin bir tavrı var. Hatta emperyalistlerin savaşları ve çatışmaları bitirmeye yanaşmayıp daha da arttıran politikaları karşısında, gerçek barış ortamını tesis edebilmek için tek bir seçenek kalıyor bize; AB modeli esas alınarak, Türkiye önderliğinde kurulacak olan "İSLAM ÜLKELERİ BİRLİĞİ". Ülkemiz, bölgemiz ve dünya için en acil ihtiyaç işte bu birlik.

Bu yeni birliğe, ister "Yeni Osmanlı" densin, ister "Ortadoğu Birliği", isterse "Türk ve İslam Ülkeleri Birliği". Bu birlik Allah’ın izniyle, ileri demokrasinin, laik demokratik hukuk devleti kurallarının, evrensel insan haklarının, özgürlüklerin ve Anadolu insanında en makul bir şekilde tezahür eden üstün İslam ahlakının yaşandığı bir bölge, huzur içinde bir dünya oluşturacak.

İşte, ulaşılması gereken bu önemli ve ‘olmazsa olmaz hedef’ için, önümüzdeki dönemde yapılması gereken en mühim husus ise 75 milyonun tümüyle milletimizin tek bir ülkü ve ideal etrafında toplanmasını, kaynaşmasını sağlamaktır.

PKK’lıların Yurt Dışına Çıkmasındansa, Bölge İnsanıyla Ortak Ülkü ve İdeal Üzerinde Birleşmek Daha Önemli

Gerek PKK, gerekse BDP her fırsatta nihai hedeflerinin, uzun vadede de olsa özerk bir yapı olduğunu vurgulamaktadır. Özerk ve federatif yapılar üniter yapı içinde kabul ediliyor olsa da, İspanya, Yugoslavya, Kanada ve Sovyetler Birliği örneklerinde olduğu gibi çok çalkantılı, bölünmeye zemin hazırlayan yapılar olduğu aşikardır.

Hele hele, Ortadoğu gibi, küçük emirlikler ve küçük devletçiklere bölünmek istenen, adeta her petrol kuyusunun başına ayrı küçük bir otonom yapı kurmak isteyen emperyalist yaklaşımlar karşısında, hedefimizin özerklikler, federatif yapılar değil, tam aksine güçlü, kararlı, büyüme hedefi olan merkezi devletin çok güçlü olduğu bir ülke olması gerekmektedir.

Bu yüzden asıl yapılması gereken, ülkemizde terör ortamını oluşturan fikri ve felsefi yapıyı ilmen ortadan kaldırmak, tüm insanlarımız ortak idealler etrafında toplayabilmektir.

PKK Sokak Sokak, Ev Ev Örgütlenme Üzerinde Çalışıyor

PKK’nın yurtdışına çekilme sürecinde, kendi yerine yeni yapılanma ve organizasyonlar bırakmak için yoğun bir faaliyet yaptığı biliniyor. Adem Yavuz Arslan konuyu yazısına şu şekilde yansıtmış:

"Örgütün şehir yapılanmaları son günlerde alarm vaziyette.

Sokak sokak hatta ev ev örgütlenme üzerinde çalışılıyor.

Hatta daha önce Türkiye’ye giriş yaptıkları tespit edilen ‘vergilendirme memurları’ şehir merkezlerinde icraata başladılar.

Bu durum yani sokak sokak örgütlenme ‘günün birinde tekrar devrimci halk savaşı ya da Kürt baharı başlatmaya hazırlık amaçlı değilse’ iyi bir şey.

Sonuçta işin içinde silah olmadığı sürece sokak sokak örgütlenmeniz örgütlü toplum adına tavsiye de edilebilir." (1)

Evet, PKK kendi idealleri, kendi kabul edilemez felsefesi içinde bölge insanı üzerinde yeniden güç dengeleri kurmaya çalışıyor. Aşırı iyimserlik veya toptan kötümser davranmak yerine, akılcı, mantıklı ve kararlı bir şekilde, ancak mutlaka sevgiyle ve şefkatle, her türlü senaryoya karşı tüm tedbirler alınmalıdır.

Demirtaş’ın "çekilmenin bir koşulu değil ama öyle ya da böyle özerklikten vazgeçmeyiz, Kürtler kendi kendini yönetmelidir", Aysel Tuğluk’un "PKK çeyrek asır daha silahı bırakamaz", birçok PKK terör örgütü elebaşısının da ordumuzu sözde ‘işgalci’ ilan eden sözleri varken tedbir ve akılcılığı elden bırakmamak elzemdir. Bu konuda alınacak en önemli tedbir, yurt çapında sapkın ve hurafi felsefelerin eleştirisinin bilimsel metotlarla güçlü bir şekilde yapılmasıdır.

Sonuç

PKK’nın yukarıda belirttiğimiz faaliyetleri, silaha, tehdite, şantaja ve şiddette başvurulmadığı sürece elbette demokratik özgürlükler çerçevesinde değerlendirilebilir. Ancak bir şartla; ‘devletimiz, STK’larla el ele, bölgedeki 30 yıllık fikri ve fiziki tahribatı gidermek için, bilimsel ve felsefi yöntemlerle, kültür ve sevgiyle "kucaklama faaliyeti" yapması kaydıyla’ bunlar kabul edilebilir.

Milletimiz, 75 milyonuyla, adeta etle kemik gibi kaynaşmış bir bütündür. Biz birbirimizin can kardeşiyiz. Ayrılmaya yönelik hiçbir şeyi de kimse asla kabul etmez. Kürdüyle, Türküyle, Lazıyla, Çerkesiyle, Arabıyla, Alevisiyle, Sünnisiyle inançlı ve maneviyatına tam bağlı olan milletimizin hedefi, 2023 yılı için Osmanlı coğrafyasının eski sınırlarındaki tüm ülkelerle Avrupa Birliği modelli bir birlik oluşturmak.

Çözüm Süreci de, gerçekte "Milli Birlik ve Beraberlik Projesi", ayrışmayı önleme projesi. İnsanlarımızı sevgiyle, coşkuyla ve Allah aşkıyla birleştirme, bütünleştirme ve kaynaştırma projesi. Anadolumuzun güzel insanları dilini özgürce konuşabileceği, inançlarını, kültürünü rahatlıkla, güvenle yaşayabileceği, sevgiyi, güzellikleri paylaşabileceği harika bir ortama Allah’ın izniyle tez zamanda kavuşacak.

(1) http://www.bugun.com.tr/cozum-surecinin-onundeki-en-buyuk-risk-yazisi-616436

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: