Venezuela devlet televizyonunda Ergenekon ve Balyoz konuşuldu

Aydınlık Gazetesi muhabiri olarak önceki gün Venezuela devlet televizyonu VTV’ye konuk olduk. Davet edildiğimiz program, Walter Martinez’in hazırlayıp sunduğu "Dosya" (Dossier) programı. Dünyadaki jeostratejik gelişmeleri ele alan haber programı, bütün Latin Amerika’da izlenen TeleSur kanalı tarafından da yayınlanıyor.

"KÜLT" PROGRAMCI MARTİNEZ

Uruguay doğumlu Venezuela vatandaşı Walter Martinez, kıtada kült statüsüne sahip. 72 yaşındaki Martinez, Uruguay’da askeri okulu bitirdikten sonra 1969’da Venezuela’ya yerleşiyor ve gazeteciliğe başlıyor.

9 ayrı basın ödülü kazanan Martinez, uzun yıllar boyunca savaş muhabirliği yapıyor ve Irak, İran, El Salvador ve Lübnan savaşlarında bulunuyor. Martinez, Bağdat’ta Abu Nidal ve Nikaragua’da dikatör Somoza gibi önemli kişiliklerle röportajlar yapmış.

Martinez, televizyon programlarında kullandığı bazı kalıp cümlelerle kült statüsüne erişmiş. Açılışta dünyayı "bizim sevgili, kirletilmiş ve tek uzay gemimiz" olarak anons eden Martinez, programı her zaman "ışıkları da siz kapatın, bay rejisör" ifadesi ve asker selamıyla bitiriyor.

REUTERS’İ OFSAYTA DÜŞÜRDÜK

Walter Martinez Aydınlık Gazetesi’ni programda "milliyetçi ve ilerici" sözleriyle tanıttı ve ekrandan da izleyicilere takdim etti.

Kendisiyle program öncesi ve sonrası sohbet etme imkanı bulduk. Programında uluslararası haber ajanslarının çekimini kullanan Martinez bize, Suriye sınırındaki halkın olaylara tutumunu sordu. Ajansın çekiminde Türkiye tarafındaki vatandaşlar Erdoğan’ı kimyasal silah kullanımına karşı müdahale etmeye davet ediyordu.

Martinez’e Akçakale’de insanların nasıl "mülteci" kamplarını ve olası bir savaşı protesto ettiğini anlattık. Ayrıca Reuters haber ajansının geçtiği, sınırdaki olaylarda „bir grup Suriyeli’nin Türkiye geçiş yapmak istediği ve bir Türk polisinin yaralandığı“ haberinin eksik olduğunu anlattık. Sözkonusu grubun 1000 kişiden oluştuğunu ve resmen kaçış halinde bulunduğunu, 1 polisin şehit, birçok askerin de yaralandığını söyledik.

MARTİNEZ SORUYOR: ERGENEKON VE BALYOZ KEMALİZMİ Mİ HEDEF ALIYOR

Martinez sohbet esnasında bölgemiz hakkında geniş bilgi sahibi olduğunu ayrıntılarıyla gösterdi. Yapımcı, konu Kuzey Irak’a gelince "buradaki Kürtler her zaman emperyal güçlerin maşası oldular" değerlendirmesinde bulundu.

Martinez’in haberdar olmadığı, ancak büyük ilgiyle dinlediği konu ise Ergenekon ve Balyoz tertipleriydi. Makyaj esnasında bizi dinlerken sürekli kaşlarını kaldıran ve "vay vay" diyen Martinez, sözümüz bitince soruyu yapıştırdı: "Bu tertip Kemalizme mi yönelik?"

Bu sohbet sonrasında ani bir kararla programa davet edildik ve Aydınlık Gazetesi Venezuela halkına tanıtıldı. Walter Martinez, görüş alışverişini sürdürmek için iletişim bilgilerimizi talep etti.

Ertesi gece ise sokakta karşıdan karşıya geçerken öğrenciler "Venezuela’ya hoşgeldin, Türkiye’de durum nasıl?" sözleriyle yolumuzu kesti.

Yunus Soner

Odatv.com

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: