AHMET TUNAHAN : İslam alemi nasıl birlik olacak ?

İslam dünyası liderlik yapacak ülkeden mahrum olunca maalesef bir çok hususta içinde çıkılamayacak ve özelliklede muharref din sahipleri için, kullanılabilecek unsurlar taşır hale geldi. En basiti birlikteliğin güçlü şekilde gösterileceği bayramları bile farklı zamanlarda idrak ediyoruz. En son Japon bakanın aynı Allah’a inanıyorlar ama paça bölükler demesi gibi..

Peki buraya nasıl geldi koca İslam alemi?

İslam’ın iki güçlü kaynağı K.Kerim ve Sünnetlerin zaman içerisinde gerek İslam ülkelerinin içinden gerekse dışardan etkisizleştirilmeye çalışılması, özelliklede mezhepler noktasında İran’ın başı çektiği aykırılık dağılmanın veya en azından çok başlı bir görüntünü ortaya çıkmasına zemin hazırladı. Müslümanlar olarak gücümüzü dinimizi en mükemmel şekilde yaşamaktan alırız ve bundaki eksiklikler kelebek etkisi misali bir çok gidişatı ters yüz eder.

Geçmişe ve özelliklede dört hak mezhebe karşı içerden ve dışardan sistematik ve organize bir şekilde devam eden etkisizleştirme ve bunun sonucu olarak oluşturulan boşluğu doldurma gayretine giren bir kısım ilahiyatçı ve Mısır çıkışlı taife ve bunların dışardaki destekçileri geldiğimiz noktada olup bitende sorumludurlar.

Kimi Kuran yeter der, kimi kader yok der ,kimi tavuktan kurban arar, kimi geçmiş alimler ıskalamışlar ben buldum der, kimi 27 şubatta ayete faklı mana verir 28 şubatta farklı mana verir, kimi diyalogdan bahseder kelime-i tevhidin ikinci kısmına gerek yok der ,dışarda ise kimi Suriye halkına zulüm edeni destekler pkk ya çekilmeyin der, kimi vehhabi mantığı ile geçmiş ve Osmanlığı düşmanlı yapar…..Şimdi ise –ki şayet ehli sünnet ruhuna uygun olacaksa ne ala- bir kısım ilim adamı icma mefhumuna atıf yaparak bir kısım problemlerin aşılabileceğine dikkat çekmeye çalıştılar.

Ancak asıl mesele, zihinlerdeki dağınıklıkları giderecek, ortak ruhun oluşacağı ve gücünü ehli sünnetten alacak bir ilim zeminin oluşturulup uzun vadede benzeri problemlerin yaşanmayacağı yahut daha az yaşanacağı/yaşatacağı kişi ve zeminler oluşturmaktır. Aksi takdirde “tarihsellik ucuzluğu”, “yeni yorum saçmalıkları,” “ben” mantığı daha da çoğalır ve üstelik oryantalistlerin ve diyalogcuların fazla masrafına da gerek kalmaz.

Allah(cc) ve Resulünün(as) istediği istikamette yolumuza devam etmiş olsa idik, diğer ifade ile Kuran ve sünneti hayatımızın her an ve alanına hakim kılabilse idik yahut devam etmiş olsa idik bugün hak ve hakikat adına insanlığa yol göstermeye biz devam ederdik. Özelliklede ülke olarak yaşadığımız tarihi değişim bizi aslımızdan uzaklaştırdı ve rehber olarak kendimize batının boş aklını ve dışını aldık.

Hülasa gerçek ve kalıcı icma Kuran ve sünnetin hayatın merkezine alınması ile mümkün olacaktır. Amasız ve fakatsız

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: