Çekilmeye 17 noktada MİT gözü

PKK, çözüm süreci kapsamında dün sabaha karşı sınır dışına çekilmeye başladı. Hakkari ve Şırnak kırsalından yola çıkan ilk gruplar, Kuzey Irak’taki kamplara ulaştı. MİT 17 noktada çekilmeyi izlemek için üs kurdu. Sabotajlara karşı da teyakkuzda olacak istihbarat birimleri, Ankara’ya düzenli olarak rapor gönderecek.

Çözüm sürecinin en kritik aşaması olan sınır dışına çıkışlar başladı. Türkiye’deki silahlı grupların Kuzey Irak’a çekilmesine yönelik kararın Kandil yönetimi tarafından tüm birimlere ulaştırılmasının ardından ilk gruplar üslerinden sınıra doğru harekete geçti.

İki ana koridoru kullanan örgütün ilk grubu Şırnak ve Hakkari bölgesindeki üslerinden çıktı. PKK’lılar, Cilo-Buzul Sat Dağları, Ağaçdibi Köyü bölgesi, 3 bin 600 rakımlı Berçelan Yaylası, Ceylanlı Köyü bölgesi, Hakkari-Şırnak güzergahında bulunan Kato Dağı, Hakkari’nin Çukurca İlçesi’ndeki Kazan Vadisi, Işıklı, Kavuşak, Minyanış, Cevizli ve Kavuşak köyleri ile Çukurca’ya bağlı Uzundere Beldesi’ne bağlı kırsal kesimlerden dün sabah 03.00’ten itibaren geçiş yapmaya başladı.

*İLK GRUPTA 53 KİŞİ*

Bölgede örgütün hareketini yakından izleyen kaynaklar, küçük gruplar halinde hareket eden PKK’lıların dün gece silahları ile birlikte Kuzey Irak’a geçiş yapmaya başladıklarını bildirdi. Sürecin ilk adımı olarak, Şırnak’ın Uludere, Beyttüşşebap, Hakkari’nin Çukurca, Yüksekova ve Şemdinli ilçelerindeki üslenme alanlarından sembolik grupların çıktığı, asıl geçişlerin hızlanması için bir samimiyet göstergesi olarak gözcü ve lojistik grup eşliğinde 53 kişinin geçiş yaptığı öğrenildi.

*ASKERİ BÖLGELERİ KULLANIMADI*

PKK’nın Kuzey Irak’a geçişlerde askeri üs bölgelerinden geçmediği, yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre; lojistik ve gözlem gruplarının geçiş hatlarında önceden keşifler yaparak geçişlerin sağlandığı bildirildi. Özellikle Derecik ve Kazan Vadilerinde askeri noktalara görünmemek için çaba sarf eden PKK’lıların dün akşam saatlerinde Kuzey Irak’a geçtiği

bildirildi. Geçişlerin kontrollü ve güvenli olması için her bölgede farklı frekanslar kullanan PKK’lılar aynı yöntemi sürdürüyor. Ancak sınır hattından dün geçen ilk grubun intikali açık frekans yani güvenlik güçlerinin de duyabileceği kanaldan iletildi.

*KÖYLÜLERDEN ERZAK ALINMIYOR*

PKK’lı gruplar yurt dışına çıkışları, bir önceki grubun yolunu takip ederek güvenlik koridorlardan ‘karşılama’, ‘erzak’, ‘lojistik’ ve ‘öncü’ gibi timlerin gözetiminde yapıyor. Zira sürecin sabote edilebileceği endişesi ile geçiş güzergahlarında köylerden erzak istenmiyor. Oluşturulan lojistik grupları acil ilk yardım mazemeleri de dahil tüm tedbirlerini aldı.

*MİT’TEN 17 NOKTADA TAKİP*

Geçişlerin başlamasına bir hafta kala Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), çekilmeleri izlemek üzere Hakkari, Şırnak, Şemdinli, Derecik, Omurlu, Yüksekova, Dağlıca, Cizre, Silopi, Çukurca, Çayırlı, Işıklı, Hakantepe, Darsinki, 49 nolu sınır taşları, Oramar, Esendere bölgelerinde yakın izlemeler başlattı.

*GECE HAREKET EDİYORLAR*

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, ‘Çekilmenin başladığını biliyoruz’ dedi. Demirtaş, PKK’lıların hem olası gerginliklerin önüne geçmek hem de güvenliklerini tehlikeye atmamak için hava karardıktan sonra hareket ettiklerini söyleyerek, ‘Gündüzleri görünmeyip, geceleri hareket etmeyi tercih ediyorlar’ diye konuştu.

*Haftanin ve Hakurk kamplarına gidecekler*

Türkiye’deki 2 bin 194 silahlı militan, belirlenen güzergahları kullanarak en kısa sürede sınır hattına ulaşmaya çalışacak. PKK’nın iç ve en uç bölgelerdeki silahlı gruplarının sınıra ulaşması en az 45 günü bulacak. PKK’nın 5 Eylül’e kadar çekilmeyi tamamlaması bekleniyor. Dün sabah saatlerinden itibaren, iki güzergahı takip ederek sınıra yönelen PKK’lıların birinci kolu ‘Dersim’ üzerinden örgütün ‘Serhat’ olarak adlandırdığı Ardahan, Kars, Iğdır illerini takip ederek İran sınır hattından Kuzey Irak’ın Hakurk bölgesine ulaşacak. İkinci koridoru

kullanacak gruplar ise ‘Botan’ olarak bilinen Siirt-Şırnak hattından Kuzey Irak’ın Haftanin ve Zap bölgesine geçiş yapacak.

*İHD’den izleme komisyonu*

PKK’lıların çekilme süreci İHD’nin kurduğu İzleme Komisyonu tarafından yakından izlenecek. Van-Ağrı, Bingöl-Muş, Tunceli, Hakkari, Şırnak, Diyarbakır-Mardin-Batman eksenli çalışma yapacak İHD, kamuoyunu haftalık raporlarla bilgilendirecek. Çekilme sırasında yaşanacak sorunları çözmek için ise izleme heyeti geçiş alanlarına da gidebilecek.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: