ERDAL GÖKMEN : Devrimciler ve muhafazakârlar – 4. 12 EYLÜL İHANETİ

11 eylül 1980 tarihinde kardeş kardeşi vururken, 12 eylül günü darbe yapıldı ve 13 eylül de tutuklamalar başladı. İlginçtir, bilinen adreslere yapılmayan baskınlar darbe ile birlikte yapılmaya başlandı ve olaylara karıştığı söylenen kişiler tek tek evlerinden alındı. Peki öğrencilerin liderlerinden büyük çoğunluğu neredeydi?

Liderler, 11 eylül akşamı ülkeyi terk etmişti; ne tesadüf. Ülkede militan kadrolar, sendikacılar, politikacılar, düşünen kişiler, akademisyenler ve diğerleri (!) kalmıştı. Öyle ki Kenan Evren dahi, 13 eylül de terörün bıçak gibi (!) kesildiğine şaşırdı. Devrimciler ile birlikte Ülkücüler de tutuklanmış, sonrasında büyük hapis cezalarına çarpılmışlardı. Ülkücü kesimde büyük bir hayal kırıklığı hakimdi.

Abdullah Çatlı, Oral Çelik, M.Ali Ağca gibi kişilere yapılan uygulamanın kendilerine yapılmadığını anlayıp isyan ettiler. “Devletin kendilerine verdiği sözü tutmadığını” iddia ettiler.

ABD-İsrail’in Sovyetler Birliği’ne karşı tezgahladığı “yeşil kuşak projesinin” ilk aşaması gerçekleşmişti. Sıra diğer aşamalara gelmişti.

Dindar gençlik yetiştirme projesinin şimdiki Başbakanının fikri olduğunu düşünenler yanılıyor. Bu proje Evren tarafından hayata geçirilmişti. İmam Hatib Lisesi patlaması, 12 eylül sürecinde yaşandı. Yurt dışına giden din adamlarının ücretleri, Suudi Arabistan tarafından finanse edilen Rabıta örgütü tarafından karşılanıyordu.

Askerler din adamı yetiştirilmesine ön ayak oldular. Siz bakmayın dincilerin ” Evren bizi ezdi” diye ağlamalarına.

Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik etütler (ATASE) Başkanı Tümgeneral Mahmut Boğuşlu 1981’de şöyle demektedir: “Din adamı tipinde değişikliğe gidilmeli, her türlü meslekten; hâkimden, savcıdan, avukattan, lise öğretmeninden, doktordan gemi kaptanından yeni bir tür din adamı yetiştirilmelidir.”

Recep Tayyip Erdoğan’ın “dindar ve kindar nesil” projesini gündeme almasını alkışlayan saflar, siz Amerika’yı alkışlayın!

AKP Hükümeti askerler, daha doğrusu askerlere eğitim veren Pentagon’un emirlerini yerine getirmektedir.

Amerika Birleşik Devletlerinin Ortadoğu’ya model olarak seçtiği Demokratik ve Laik sistemin aşısı tutmamıştı. Yeni bir aşı gerekti Araplara.

İşte Genişletilmiş Büyük Ortadoğu Projesi bu şekilde hayata geçti. Bu projeye göre Demokratik bir İslâm Devletine dönüşmüş, Neo Osmanlıcı bir Türkiye rol model seçilecek ve bunun üstünde çalışılacaktı.

Bu projede uygun lider Erbakan değildi. Çünkü Erbakan, inançlı ve inancı gereği de Anti Emperyalist bir yapıdaydı.

Yeni lider Askere göre Turgut Sunalp olacaktı ancak asker kökenli Laik biri doğru model değildi. Amerika kendi adayını sundu. Nakşibendi tarikatından, dinci çevreler tarafından bilinen zeki bir mühendis Turgut Özal, Dünya Bankası görevinden izinli sayılıp Türkiye’ye gönderilmişti bile.

Evren ANAP’ın partileşmesine izin vermek zorunda kaldı.

Öncelikle eski dönemin etkileri temizlenmeliydi.

1- Üniversitedeki aydın hocalar görevlerinden alındı, YÖK ile Üniversitelerin özerk yapısı yıkıldı. Artık Üniversiteler siyasetin oyuncağı olacaktı

2-Derneklerin kurulması imkansız hale getirildi.

3- Sendikalar kapatıldı, ardından çıkartılan yasalar ile sendikalı olmak imkansız hale getirildi.

4- Personelin kazanılmış olan iaşe yardımı, ikramiye gibi sosyal yardımları kaldırıldı.

5- Hem özel sektörde hem de Belediyelerde işçi kıyımı yapılarak teşeronlaşmaya geçildi. İşçilerin asgari ücretle, herhangi bir sosyal güvencesi olmadan çalıştırılmasının yolu açıldı. Halk buna o kadar güzel alıştı ki, İstanbul Belediye Başkanı’nın aday olduğu dönemi eleştirirken söylediği “bu adam iş bilmiyor. taşeronluğu kaldırırsa Belediye bu yükü kaldıramaz” tümcesini bile fark edemedi.

Demek ki işçiyi sömürmeden İstanbul idare edilemiyordu.

Özal ile birlikte Ekonomi yeniden canlandı. Tabii bu canlılığın nedeni İMF ve Dünya Bankası tarafından yağdırılan kredilerdi. Bu dönem, Cumhuriyet tarihinin en büyük borçlanması oldu.

Bir sonraki yazımızda, AKP dönemini incelemeye çalışacağız.

Dostlukla

Erdal Gökmen

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: