KUVEYT’TE İRAN İÇİN CASUSLUK YAPAN AJANLARA MÜEBBET HAPİS

İRAN ANALİZ / Kuveyt Temyiz Mahkemesi 6 Nisan 2013 tarihli duruşmasında ülke aleyhinde İran için casusluk yapan hücre mensubu dört kişi hakkındaki müebbet hapis cezasını onayladı. İkisi İranlı, birisi Suriyeli dört kişilik hücre 2010 Mayıs ayında ortaya çıkartılmış, hadise İran-Kuveyt ilişkilerinde ciddi gerilimlere neden olmuştu.

Mahkeme düzenlemesinde elindeki deliller ve veriler doğrultusunda tutuklanan ajanları İran lehinde casusluk yapmakla suçladı. Suçlular arasında tek kadın olan bir İranlının ise beraat ettirildiği, bir Suriyeli ajan aleyhindeki idam kararının ise hafifleştirilerek müebbed hapse çevrildiği bildirildi.

Kuveyt ordusu için çalışan iki İranlı ve iki Kuveytli şahıs Mayıs 2010 tarihinde casusluk suçlamasıyla tutuklanmıştı. Mahkeme sürecinde bu kişilerin ülkedeki stratejik noktalar, hassas ordu tesisleri ile ilgili önemli bilgileri İran Devrim Muhafızlarına aktardığı ortaya çıkartılmıştı. Yine bu casusluk şebekesinin gerek Kuveyt’te gerekse körfez bölgesindeki petrol tesislerine yönelik bombalı terör eylemleri planladıkları itiraf edilmişti.

Bu karar sonrası konuşan Kuveytli yetkililer ülkenin siyasi, ekonomik ve askeri noktalarına, milli güvenliğe karşı İran rejiminin düzenlediği sinsi komplolar olduğunu bir kez daha ortaya çıktığı yönünde değerlendirmeler yaptı.

Benzer şekilde Yemen’de, Mısır’da, Libya’da, Suudi Arabistan’da, Birleşik Arap Emirliklerinde ve Bahreyn’de İran adına çalışan çok sayıda casusluk şebekesi, silahları ve mali kaynaklarıyla birlikle ifşa edildi. Geçtiğimiz dört yıllık zaman zarfındaki bu terör eylemleri planlayan şebeklerin ifşa olması İran’ın bölgedeki yıkıcı planlarına ciddi darbe vurdu. Bu sebeple Kuveyt’teki casusluk örgütü akabinde iki ülke arasında diplomatik ilişkiler de bir müddet askıya alındı. Son olarak Ali Eker Salihi’nin 11 Mayıs 2011 tarihli ziyaretiyle diplomatlar karşılıklı görevlerine dönmüştü.

Böylesi casusluk şebekesi yapan örgütlerin benzerleri de özellikle son bir yıl içinde Türkiye’deki istihbarat birimleri ve emniyet güçlerince ele geçirildi ve mahkemeye sevkedildi.

Reklamlar

Etiketlendi:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: