Orhan Birgit : PKK güçlerini çekiyor ama nasıl ?

orhan.jpg

İmralı ve Kandil ile Erdoğan arasında varılan anlaşma uyarınca, silahlı çatışmaların durmuş olması elbette sevindiricidir.

Güneydoğu Anadolu’da otuz yıldır akan kanın durmasını, şehit ve gazi haberlerinin ocaklara bir yangın gibi düşmemesini kim istemez ki?

Bugün ülke gündeminde, bu çatışmaların kesilmiş olmasını askeri sözcükle ve Osmanlıca deyim ile “Mütareke” olarak anlatabiliriz. Sade dil kullanarak da “silah bırakışma” demek mümkündür.

Başbakan Yardımcısı Arınç , dört gün önce PKK’lıların çekilmekte olduğunu söylemişti. Oysa, uluslararası haber ajanslarına göre, fiili çekilme daha önce de açıklandığı şekilde 8 Mayıs’ta öncü güçlerin güney sınırına yürüyüşü ile olmaktadır ve görülmektedir ki, PKK silah bırakmaya yanaşmayacaktır.

Oysa Başbakan’ın öne sürdüğü koşul, “Geldikleri gibi ve silahları ile birlikte giderler” olarak iç ve dış kamuoyuna yansıtılmıştı!

“Çekilsinler de nasıl çekilirlerse çekilsinler” demek olasıdır. Ancak bu görüş, Anayasa oylaması sırasında, siyasi iktidarın önünü açmak isteyenler tarafından savunulan “Yetmez ama evet!”çilerin tutumlarını anımsatan sulandırılmış bir mazeretten başka bir şey değildir.

Zira çekilmenin PKK ve artık onun siyasi kanadı olduğunu gizleme gereği duymayan Barış ve Demokrasi Partisi sözcülerince ilk koşulu Öcalan’a özgürlüktür.

PKK silahlı güçlerini çekecek. “Önder APO” olarak gösterilen Öcalan- muhtemelen- toplumun ezici bölümünü oluşturan yurttaşların tepkilerini en aza indirebilmek için bir Genel Af yasası çıkartılarak serbest bırakılacak!

Bu iki madde BDP kamuoyu için yeterli görülecek midir?

Yine “Hayır.”

Zira eldeki asıl koz, “yerel yönetim” ilkesinin yeni Anayasada yer alması ve buna bağlı olarak, o yönetimlere de, bugünkülerden farklı yetkiler tanınmasıdır.

Ankara’nın yanı sıra özellikle Diyarbakır’ın da bulunduğu merkezler çevresinde oluşturulacak eyaletlerin kurulması, bu eyaletlerin meclislerine otonom yetkilerin devredilmesi de, değişim isteyenlerin “olmazsa olmazları” arasındadır.

Bu ve benzer isteklerin yeni anayasada yer alması, sınır çizgisinde eli tetikte bekleyen PKK’lıların namlularının gölgesinde yapılacak. BDP cephesinde istenmeyen durumlarda çatışmalar yeniden başlayabilecek!

Darbe dönemlerinden sonra yapılmış olan anayasa değişiklikleri için namluların gölgesinde eleştirilerini yapanlar, haksız değillerdi.

Ya şimdi PKK çetelerinin sınır ötesinden Ankara’ya yönelmiş olan namluları için, “çekildiler” diye madalya takmaya çalışanlara ne demeliyiz?

YURT

Reklamlar

Etiketlendi:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: