ÖZCAN PEHLİVANOĞLU CUMHURİYET GAZETESİ’NDE…

PEHLİVANOĞLU CUMHURİYET GAZETESİ’NDE…

Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (RUBASAM) ile aynı zamanda MHP MYK Üyesi olan Av. Özcan PEHLİVANOĞLU’nun açıklamaları 09.Mayıs.2013 Perşembe günlü CUMHURİYET GAZETESİ’nde “Bulgaristan Türkleri Huzursuz” başlığı ile yer aldı. Okumanızı tavsiye ediyoruz…

Bulgaristan Türkleri huzursuz /// Türkiye’nin kurdurduğu ikinci parti oyları bölecek

MUSTAFA K. ERDEMOL

Bulgaristan, Boyko Borisov hükümetinin yıkılışının ardından 12 Mayıs 2013 tarihinde yapılacak parlamento seçimlerine hazırlanırken ülke politikasında etkili bir güç olan Türklerin seçimlere huzursuz girdiği ileri sürüldü. Yıllardır Türkleri de temsil eden Halklar ve Özgürlükler Partisi’ne alternatif olarak Ankara tarafından kurdurulduğu iddia edilen Hürriyet, Şeref ve Halk Partisi’nin de (HŞHP) seçimlere girecek olmasının Türkler arasında ciddi bölünmelere yol açacağı kaydedildi.

Edirne’de 2-3 Mayıs günleri arasında düzenlenen Altıncı Balkan Ülkeleri Konferansı sırasında kulislerde, AKP iktidarının Balkan ve Rumeli Türklerini “tek parti içindetutmama” politikasını AB’nin “siyasi başkenti” Brüksel’in de desteğiyle hayata geçirmeye başladığı dile getirildi. Brüksel uzun zamandan beri Bulgaristan’daki Türklerin tek parti içinde siyaset yapmaması gerektiği konusunda önerilerde bulunuyor. Bulgaristan’daki Türkler, aralarında Türklerin de yer aldığı ancak çok sayıda Bulgar vatandaşının da içinde bulunduğu Halklar ve Özgürlükler Partisi (HÖH) saflarında politika yapıyor. Bulgaristan siyasetinde önemli bir yer olan söz konusu partinin halen 37 milletvekili var.

45 belediye başkanlığına da sahip olan HÖH, ülke çapında 700 de muhtarlık kazanmış durumda. Ancak, Ankara’nın HÖH’e karşı kurdurduğu iddia edilen Hürriyet, Şeref ve Halk Partisi’nin pazar günü yapılacak olan seçimlere girecek olmasının Bulgaristan Türkleri arasında ciddi ayrışmalara yol açacağı ileri sürülüyor.

Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi Kurucu Başkanı Özcan Pehlivanoğlu, Bulgaristan Türkleri arasındaki huzursuzluktan AKP iktidarını sorumlu tutuyor. İktidarın mezhepçi ve ümmetçi bir politika izlediğini iddia eden Pehlivanoğlu, “Türkiye’nin Balkan Türklerini de kapsayan oturmuş bir dış politikası vardı. Ancak AKP bunu değiştiriyor” diyerek şunları söylüyor:

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bulgaristan’daki Türklerin entegrasyonunu savunuyor. Nasıl Yunanistan, oradaki Türkleri sadece Müslüman olarak görüyorsa AKP de Yunanistan ve Bulgaristan’daki Türkleri sadece Müslümanlar olarak ele alıyor. Bu çerçevede siyasi hayatta Türkler açısından önemli kazanımlar elde eden HÖH’ün karşısına kendi politikalarını uygulatmak amacıyla HŞHP’yi kurdurdu. Türklerin Bulgaristan siyasi hayatına etki etmeleri AKP eliyle engellenmek isteniyor. Bunu AB de istiyordu.”

Başkanlığını Korman İsmailov’un yaptığı HŞHP’nin arkasındaki ad uzun yıllar HÖH Başkanı Ahmet Doğan’ın yardımcılığını yapmış olan Kasım Dal. Partinin Türklerin oylarını böleceği, ancak seçimlerde başarılı olamayacağı belirtiliyor. Bulgaristan’da seçim barajının yüzde 4 olması nedeniyle, barajı aşamayacağı kaydedilen partinin oylarının seçim sistemi gereği ırkçı ATAKA partisine aktarılacağına da vurgu yapılıyor.

www.cumhuriyet.com.tr

http://rubasam.com/NewsDetail.Asp?NewsID=2609&Title=PEHL%DDVANO%D0LU-CUMHUR%DDYET-GAZETES%DD%92NDE

Reklamlar

Etiketlendi:,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: