PKK’nın çekilme ayrıntıları

PKK’nın nasıl çekildiği ile ilgili detaylar ortaya çıkıyor.

Türkiye tarihi bir gün yaşıyor. 30 yıldır süren terör sorununun çözülmesi için en büyük adım atılıyor ve PKK bugün Türkiye’den çekiliyor..

TimeTürk’ten Nevzat Çiçek çekilme döneminin ayrıntılarını kaleme aldı.

Sürecin sorunsuz ilerlemesi için Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, PKK, Valiler ve askeriye içerisinde denetim subayları yoğun bir gayret veriyor. Peki çekilme nasıl sağlanacak?

MADDE MADDE ÇEKİLMENİN AYRINTILARI

PKK’da en önce çekilecek olan grup olarak karşımıza Hakkari, Van, Ağrı ve Erzurum bölgesindeki PKK’lılar çıkıyor. Bu grup Hakkari Çukurca bölgesinden Hakurk koridorunu takip ederek Türkiye sınırlarının dışına çıkacak

Bu grup üyeleri, aralarında beşer metre uzaklıkla sınıra doğru çekilecek ve çekilecek her grubun yerini arkadaki grup tamamlayacak.

İkinci grup Güneydoğu grubu olacak ki bunlar da Batman-Siirt-Şırnak güzergâhını takip ederek sınır dışına çekilecekler. Bu gruptakiler Diyarbakır, Mardin, Siirt ve Şırnak kırsalında yer alan PKK’lılar olacak ki bunlar da Haftanin koridorunu takip edecekler

EN SON DERSİM GRUBU ÇEKİLECEK

Son grup olarak Dersim grubu ülkeyi terk edecek. Çekilme genellikle bir önceki grubun yerini doldurarak devam edecek, Çekilme duruma göre 5-7 ve 20 şer kişilik gruplar halinde gerçekleşecek

PKK’nın 13 bölge sorumlusu çekilmeyi koordine edecek ve en son olarak bunlar çekilerek Kandil’e gidip çekilmenin tamamlandığına dair rapor verecek.

IRAK-PKK- MİT İŞBİRLİĞİ MEKANİZMASI

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, PKK ve MİT geri çekilme noktasında işbirliği mekanizmasını açık tutacak ve provokasyon yaşanmaması, PKK’lıların kayıt altına alınması gibi işlemleri yürütecek.

Valiler çekilmeyi sürekli olarak izleyecek ve operasyon yetkisi valilerin iznine tabi tutulacak.

Genelkurmay da geri çekilmeleri gözetlemek için bölgedeki Tugay’lara Yarbay rütbesi ile birer subay görevlendirmişti. Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı’nca görevlendirilen Yarbay rütbeli subaylar Şırnak, Hakkari, Van, Tunceli, Batman, Siirt, Bingöl, Diyarbakır, Erzincan, Bitlis gibi illerde görev yapacak.

DENETİM SUBAYLARI İDDİASI

"Denetim Subayı" adı altında gönderilen Yarbayların, geri çekiliş süreçlerini denetleyerek bu konuda hazırlayacakları günlük ve haftalık raporları Genelkurmay’a bildirecekleri iddia edilirken bu bilgilerin il valileri ile paylaşılacağı ifade ediliyor

İNGİLİZ GAZETECİNİN ANALİZİ

Öte taraftan KCK Yürütme Konseyi Üyesi Sabri Ok, İndependent gazetesinin Ortadoğu Uzmanı ve Yazarı Patrick Cockburn’a Türk Ordusunun “ateşkese uyduğunu” söyledi. Ok, “Bazı insansız hava araçları ve savaş uçakları uçuyor, ama eskiden olduğu kadar yok ve saldırılar da yok” sözlerini kullandı.

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: