Suriye’li çeteler Reyhanlı’yı ele geçirdi

suriyeli_ceteler_reyhanliyi_ele_gecirdi_h34561.jpg

Hatay’ın 70 bin nüfuslu sınır ilçesi Reyhanlı, yaklaşık 80 bin Suriyeli muhalif tarafından adeta işgal edildi. Kentte sık sık olaylara karışan Suriyeli çeteler nedeniyle halk sokağa çıkamaz hale geldi

ÖMER ÖDEMİŞ – Suriye’deki olaylar nedeniyle Hatay’a giden sığınmacılar, kenti adeta işgal etti. Suriye’ye geçip eylem yaptıktan sonra tekrar sınırda bulunan Reyhanlı kampına dönen cihatçılar nedeniyle halk geceleri sokağa çıkamaz, caddelerde rahatça dolaşamaz oldu. Hangi ülkeden ne için geldiği bilinmeyen on binlerce insanın karargâhı haline dönüşen Reyhanlı’da vatandaşların can güvenliği de tehdit altında.

DEVLET GÖZ YUMUYOR

Önceki gün ABD vatandaşı bir Suriyeli’nin işlettiği restoranda, hesap tartışması sonrasında çıkan kavga, olaya müdahale eden polislerin de tartaklanmasıyla, bir anda bütün bir kente yayıldı. Binlerce motosikletli ve araçlı Reyhanlı sakini, sloganlar atarak, sığınmacıların kasabalarını terk etmelerini istedi. Emniyet müdürlüğü önünde gösteri yapan Reyhanlı halkı, devletin yaşananlara göz yummasını, “muhalif” diye Suriye’den gelenlere kol-kanat germesinden şikâyetçi oldu.

KASABAYA POLİS TAKVİYESİ

Halk, Suriyeli silahlı çetelere karşı geceleri sokaklarda nöbet tutmaya başladı. Vatandaşlar Hatay Valisi’nin konuya acil çözüm bulmasını istedi. Reyhanlı sınırının kontrol edilemediğini, kaç kişinin hangi amaçlarla Türkiye’ye girip çıktığının denetlenmediğini belirten yerel kaynaklar ise bir kıvılcımın, sonu alınamayacak olaylara neden olabileceğini ifade etti. Reyhanlı halkının dayanma sabrının tükendiğini, ekonomik ve sosyal olarak yıkıntı yaşadıklarına dikkat çeken kaynaklar, devletin zaman geçirmeden çetelere karşı tedbir alması gerektiğinin altını çiziyor. Bu arada önceki gün çıkan olaylar nedeniyle kasabaya çevre illerden polis takviye edildi. Sükunetin şimdilik sağlandığı, Suriyelilerin kentin caddelerine çıkmalarına izin verilmediği de gelen bilgiler arasında.

YURT

Reklamlar

Etiketlendi:, , ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: