DES; Dershaneleri Kapatmak Terör Örgütlerini Sevindirir!

Dershaneleri Kapatmak Terör Örgütlerini Sevindirir!

Hükümetin dershaneleri kapatıp özel okula dönüştürme projesini sakıncalı bulan Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, Dershaneleri kapatmak yerine, sınavı kazanmak için dershaneye gitmeyi zorunlu kılan çarpık eğitim sisteminin rafa kaldırılması gerektiğini söyledi.

DERSHANELERİ DEĞİL DERHANECİ EĞİTİM SİSTEMİNİ KALDIRIN

Çağdaş ülkelerde ve demokratik eğitim sistemlerinde birilerinin çıkıp ‘falan eğitim kurumlarını kapattım/açtım’ deme hakkının olmadığını söyleyen DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Dershaneler bütün dünyada eğitim sistemlerinin tamamlayıcı ve takviye edici önemli birer kurumlarıdır. Biz hükümete darshene sorununa çözüm bulun derken, dershaneleri toptan kapatın demedik. Sınavı kazanmak için dershaneyi vazgeçilmez kılan, okulun önüne geçen ezberci, sınavcı, dershaneci eğitim sistemini rehabilite edin dedik. Yoksa arzu eden yahut ihtiyaç duyan öğrencilerin dershaneye gitme hakkını kimse elinden almamalıdır. Yoğunlaştırılmış ve pragmatist eğitim veren dershaneler anadoluda önemli bir misyonu ifa etmekle birlikte, kapatılması en çok terör örgütlerinin işine yarayacaktır” diye konuştu.

DERSHANELERİ KAPATMAK YERİNE, EĞİTİMDE FIRSAT-KALİTE EŞİTLİĞİ SAĞLANMALI

Dershanelerin kapatılması durumunda buralarda çalışan onbinlerce öğretmen, yönetici, memur, hizmetli, görevlinin, aile ve çocuklarının mağdur ve perişan olacağını söyleyen Gürkan Avcı, “Dershaneleri kapatalım demek kolay. 4 bin civarındaki dershaneden özel okula dönüşebilecek dershane sayısı bir kaç yüzü geçmez. Kaldı ki dershaneler, asimetrik bir mantıkla eğitimde fırsat eşitliğini sağlayan, okullarda kaliteli eğitim alamayan yoksul aile çocuklarına sınavları kazandırma gibi önemli bir görevi de ifa etmektedir. Hükümet eğitimde fırsat ve kalite eşitliğini sağlamadan dershaneleri kapatırsa yoksul semtlerdeki öğretmeni ve fiziksel koşulları eksik devlet okullarında okuyan halk çocuklarına kötülük etmiş olur. Eğitimde fırsat ve nitelik eşitliği sağlanınca zaten dershanelere de pek gerek kalmayacaktır” dedi.

MİLLİ EĞİTİM POLİTİKA DIŞI BIRAKILMALI

Türkiye’nin omurgalı ve istikrarlı bir eğitim politikası olmadığını, eğitim sisteminin siyasi partilere ve bakanlara göre sık sık değiştiğini söyleyen Gürkan Avcı, “Milli eğitimin politika dışı bırakılması gerekiyor. İktidara gelen her siyasi parti, her bakan kafasına göre hareket edememeli. Eğitim deneme tahtası olmamalı. Hiçkimsenin milyonlarca öğrencimizin geleceğiyle oynama hakkı olmamalı. Manidar olması açısından söylemeliyim ki özellikle son 10 yıldır eğitim sistemimizde yapılan reformlar ve bu yeniliklere eklenen belirsizlikler eğitimcileri, öğrencileri ve velilerimizi çok yordu, hatta canından bezdirdi. Milli eğitimde her gün yaşadığımız gelişmeler bu belirsizliklerin sona ereceği umudunuda azaltıyor. Onlarca soru, çözüm bekleyen bir o kadar da problemimiz varken halen eğitimin tali meseleleriyle boğuşuyoruz. Okullardaki serbest kıyafet, SBS sınavı, Dershaneler, 60-66 ay konusu gibi hususları dahi çözemedik. Herkes bugünlere nasıl geldik diyor. Cevap için rakamlara bakmak gerekiyor. Son 25 yıldır eğitim sistemimniz kaç kere değişti” diyerek sözlerine son verdi.

DES; Dershaneleri Kapatmak Terr rgtlerini Sevindirir!.doc

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: