PARALEL DEVLET DOSYASI /// Darbenin ilk adımı : 7 Şubat

Hükümeti devirmek isteyen devlet içindeki paralel yapının ilk hamlesinin 7 Şubat’taki MİT krizi olduğu görüşünde birleşen uzmanlar, 17 Aralık’ı “yarım kalan işi tamamlama” teşebbüsü olarak değerlendirdi.

HÜKÜMETİ yıpratmanın ilk girişimi olarak kabul edilen Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) krizinin üzerinden iki yıl geçti. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Oslo görüşmeleri bahane edilerek ifadeye çağrılmasının ardından hükümet yasal düzenlemeyle bu girişimi boşa çıkardı. Ardından Fidan üzerinden hükümet hedefe konuldu. Önce dershaneler, sonra eski Milli Güvenlik Kurulu (MGK) belgeleri, fişlemeler ve kasetler piyasaya sürüldü.

MAVİ MARMARA’YLA BAŞLADI

17 Aralık’taki operasyonla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a açılan savaşın en önemli adımı atıldı. Tüm bu sürecin 7 Şubat MİT krizinin devamı olduğu noktasında birleşen uzmanlar, AKŞAM’a operasyonu değerlendirdi.

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün şu değerlendirmeyi yaptı: Cemaatin, devletle mücadelesinin dışa yansımasının ilk örneği aslında 7 Şubat 2012’de başladı. Her ne kadar Mayıs 2010’daki Mavi Marmara baskının ardından hükümet ve cemaat kanadında yapılan açıklamalar iki farklı vizyonu ortaya koysa da farklılık bu kadar dışa yansımamıştı.

BAĞIMSIZ POLİTİKA NEDENİYLE

17 Aralık’ta ise cemaatin devletle olan mücadelesi artık aleni olarak gün yüzüne çıktı. Kimse olayların bu noktaya geleceğini beklemiyordu. Açıkçası herkes cemaatin kendi içinde bir muhasebe yaparak bu mücadeleden döneceğini düşünüyordu. Ama böyle olmadı. Aksine 7 Şubat 2012’den 17 Aralık 2013’e kadar geçen zaman diliminde ortaya çıkanlara bakıldığında ciddi bir hazırlık yapıldığı görülüyor. MİT’in hedefte olmasının nedeni Türkiye’nin bölgede artık bağımsız bir politika izlemesinden kaynaklanıyor.

YARIM KALANI BİTİRME ÇABASI

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Siyaset Direktörü Hatem Ete ise şunları söyledi: 7 Şubat, Fethullah Gülen ile ilişkilendirerek tartıştığımız paralel yapının, yetki aşımı teamülünü, iktidarı denetleme ve yönetme arzusunu, istihbarata hakim olma hedefini, uluslararası aktörlerle çıkar birlikteliğini ifade ediyor. Bu unsurların tamamı ve daha fazlası 17 Aralık operasyonunda da mevcut. Bu çerçevede bakıldığında operasyonu, 7 Şubat’ta yarım kalan işi tamamlama ısrarı olarak değerlendirilebilir.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: