TIR OPERASYONU : TIR eylemleri organizasyon işi

Hukuka aykırı hareketler yapıldı. TIR eylemleri kastı aştı. Müdahale organizasyonla oldu. TIR’ların durdurulması konusunda albay (Özkan Çokay) bu gerekçeyle görevden alındı.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adana’da MİT’e ait TIR’ların jandarma tarafından durdurulmasına ilişkin ön raporda, "hukuka aykırı organizasyon yapıldığı" tespitine varıldığını bildirdi. Raporda, görev yeri değiştirilen Adana İl Jandarma Alay Komutanı Albay Özkan Çokay’ın "kastını aştığı" tespitinin yer aldığı da öğrenildi.

Adana’da 7 TIR’ın Cumhuriyet savcısının talimatıyla jandarma tarafından durdurularak aranması skandalının ardından başlatılan soruşturmada ön rapor tamamlandı. İçişleri Bakanı Ala, ön raporda, hukuka aykırı hareketler yapıldığı ve bunun bir organizasyonla olduğu tespitine varıldığını açıkladı. Ala, "Sorumlular ve Albay da (Özkan Çokay) bu gerekçeyle görevden alındı" dedi.

Ala’nın talimatı ile gönderilen Mülkiye ve jandarma müfettişleri konuya ilişkin kapsamlı bir inceleme yaptı. Ala’nın görevden alınma gerekçesini açıkladığı Çokay hakkında, "görevi ihmal" ettiği yönünde rapor düzenlendiği belirtildi. Raporda, TIR’ların durdurulması konusunda albay ve diğer sorumluların kastı aştığı tespiti yapıldı. Edinilen bilgiye göre müfettişler, "yetkisini aştı" tespitinde bulunduğu Çokay’ı birinci derecede kusurlu buldu. Çokay’ın tayini Ankara Jandarma Okullar Komutanlığı’na çıkarıldı. Çokay’ın yerine de Şanlıurfa İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Ünsal Bulut atandı.

Bakan Ala, jandarmanın sivilleştirilmesi çalışmasına ilişkin olarak da "Kurumların demokratikleşmesi için çalışmalarımız her zaman devam ediyor. Millete hesap veren iradenin, kurumlar üzerinde daha etkili olduğu bir düzeni inşa etmek için, kurumlarla beraber çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Ondan sonra kamuoyuna açıklarız, tartışılır ve Türkiye’ye yakışan bir sistemi inşa ederiz. İlkesel olarak bunu nasıl gerçekleştireceğimiz de masamızda" dedi. Bu arada, askerliğin kısalmasıyla jandarmanın uzun dönem erbaş ve er mevcudunun 100 binden 80 bin 500’e düştüğünü belirten Ala, "20 bine yakın azalmayı, şimdi 3 bin uzman erbaş kadrosu talep ederek karşılamak istiyoruz" diye konuştu.

Reklamlar

Etiketlendi:, ,

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

YÜKSEK STRATEJİ TÜRKİYE

strateji, istihbarat, güvenlik, politika, jeo-politik, mizah, terör, araştırma, teknoloji

Fight "Gang Stalking"

Expose illegal stalking by corrupt law enforcement personnel

İSTİHBARAT ALANI

Sınırsız, Seçkin, Sansürsüz, Kemalist Haber Blogu

The WordPress.com Blog

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d blogcu bunu beğendi: